Ortodonție

Cât costă un aparat dentar în 2026, pentru copii și adulți

Prețul aparatului fix, al gutierelor transparente și al aparatelor pentru copii, plus controalele și contenția de după.

Actualizat pe 5 min de cititDentalite Clinic
Adolescent zâmbind, cu aparat dentar fix cu bracket-uri transparente

Prețurile la Dentalite Clinic

Aparat sau etapăPreț
Consultație ortodont + modele de studiu + plan de tratament200 lei
Amprente bimaxilare (modele de studiu)100 lei
Aparat dentar fix metalic2.500 lei
Aparat fix safir (fizionomic)3.500 lei
Gutiere Spark 10, ambele arcade9.000 lei
Gutiere Spark 20, ambele arcade13.000 lei
Gutiere Spark Advanced, număr nelimitat de gutiere19.000 lei
Aparat funcțional (trainer)800 lei
Aparat ortodontic mobil1.200 lei / arcadă
Aparat ortodontic mobilizabil1.200 lei
Control aparat fix100 lei / arcadă
Control lunar aparat mobilizabil (o arcadă)50 lei
Control aparat funcțional60 lei
Aparat de contenție — gutieră300 lei
Aparat de contenție mobil600 lei

Prețurile sunt cele de pe pagina Prețuri, valabile în octombrie 2026. La gutierele Spark, prețul este pentru întregul tratament.

Din ce se compune costul total

  1. Consultația și planul de tratament — medicul ortodont examinează dinții, ia amprente pentru modelele de studiu și vă explică variantele.
  2. Aparatul propriu-zis — fix, mobil sau gutiere.
  3. Controalele — la aparatul fix, se plătesc la fiecare vizită (100 de lei pe arcadă). Frecvența și durata tratamentului le stabilește medicul după consultație.
  4. Contenția — după scoaterea aparatului, dinții trebuie ținuți în noua poziție cu o gutieră sau un aparat de contenție; altfel tind să revină.

Când comparați oferte, întrebați ce include prețul afișat: unele clinici afișează doar bracket-urile pentru o arcadă, iar controalele și contenția se plătesc separat.

Aparat fix metalic, safir sau gutiere transparente?

  • Aparatul fix metalic este cel mai accesibil și cel mai versatil. Se vede, dar funcționează pentru aproape orice tip de caz.
  • Aparatul fix safir are bracket-uri transparente, mult mai discrete. Este ales des de adulți.
  • Gutierele transparente Spark sunt aproape invizibile și se scot la masă și la periaj. Cer disciplină: trebuie purtate majoritatea zilei. Mai multe pe pagina Aparat dentar invizibil.

Varianta potrivită depinde de caz, nu doar de buget: medicul ortodont vă spune la consultație ce se poate rezolva cu fiecare.

Consultație ortodontică într-un cabinet Dentalite Clinic
Consultația ortodontică, în cabinetul Dentalite Clinic.

Aparat dentar safir: preț și ce presupune

La Dentalite Clinic, aparatul fix cu bracket-uri safir costă 3.500 de lei, cu 1.000 de lei mai mult decât cel metalic. Bracket-urile sunt transparente, așa că aparatul se observă mult mai puțin când vorbiți sau zâmbiți. De aceea îl aleg mai ales adulții și adolescenții mai mari.

Felul în care se mișcă dinții e același ca la aparatul metalic: diferența e estetică, nu de rezultat. Restul costurilor sunt identice:

  • consultația cu modele de studiu și plan de tratament: 200 de lei;
  • controalele: 100 de lei pe arcadă, la fiecare vizită;
  • contenția de la final: o gutieră (300 de lei) sau un aparat de contenție mobil (600 de lei).

Dacă vreți un aparat care să nu se vadă deloc, varianta sunt gutierele transparente Spark (de la 9.000 de lei pentru ambele arcade), descrise pe pagina Aparat dentar invizibil.

Aparat dentar pentru copii

Specialiștii în ortodonție recomandă un prim control ortodontic în jurul vârstei de 7 ani. La copii, când maxilarele sunt încă în creștere, se folosesc des aparatele funcționale și mobilizabile (800–1.200 de lei), care ghidează creșterea și pot face tratamentul de mai târziu mai simplu. La adolescenți, când toți dinții definitivi au erupt, se folosește de obicei aparatul fix.

Aparat pentru copiiPreț
Aparat funcțional (trainer)
control: 60 lei
800 lei
Aparat ortodontic mobil1.200 lei / arcadă
Aparat ortodontic mobilizabil
control lunar: 50 lei (o arcadă)
1.200 lei
Aparat fix metalic (de obicei la adolescenți)
control: 100 lei / arcadă
2.500 lei

Prețul pentru un copil de 10, 12 sau 14 ani nu depinde de vârstă, ci de tipul aparatului ales. Un exemplu de început de tratament la un copil, cu aparat mobilizabil: consultația cu modele de studiu (200 de lei) și aparatul (1.200 de lei), apoi controalele lunare de câte 50 de lei. Câte controale sunt și cât durează tratamentul se stabilește după consultație.

Detalii despre tratamentele pentru cei mici găsiți pe pagina Stomatologie pentru copii.

Aparat dentar la adulți

Nu există o vârstă limită pentru aparatul dentar: mulți dintre pacienții ortodontici sunt adulți. Condiția este ca dinții și gingiile să fie sănătoase. Înainte de aparat, cariile se tratează, iar o igienizare profesională este obligatorie. La adulți, alegerile cele mai frecvente sunt aparatul safir și gutierele transparente.

Cât durează tratamentul

De la câteva luni la câțiva ani, în funcție de complexitatea cazului. Medicul ortodont vă poate da o estimare abia după consultație și după analiza modelelor de studiu. Tratamentul este condus la Dentalite Clinic de Dr. Mihaela Bejan, medic specialist ortodont.

Întrebări frecvente

Care este cel mai ieftin aparat dentar?

Dintre aparatele fixe, cel metalic (2.500 de lei la Dentalite Clinic). Pentru copii, aparatul funcțional (trainer) costă 800 de lei.

Cât costă un aparat dentar pentru un copil de 12 ani?

Depinde de aparatul recomandat: un aparat mobilizabil costă 1.200 de lei, unul fix metalic 2.500 de lei. Medicul ortodont stabilește varianta la consultație (200 de lei, cu modele de studiu și plan de tratament).

Cât costă un aparat dentar transparent?

Aparatul fix cu bracket-uri safir costă 3.500 de lei, iar gutierele transparente Spark între 9.000 și 19.000 de lei pentru ambele arcade, în funcție de numărul de gutiere.

Cât costă un aparat dentar safir?

La Dentalite Clinic, aparatul fix cu bracket-uri safir costă 3.500 de lei. Se adaugă consultația (200 de lei), controalele (100 de lei pe arcadă) și contenția de la final.

Cât costă un aparat dentar pentru copii?

Între 800 de lei (aparatul funcțional) și 1.200 de lei (aparat mobil pe arcadă sau mobilizabil). La adolescenți se folosește des aparatul fix metalic, de 2.500 de lei.

Ce se întâmplă după ce se scoate aparatul?

Urmează contenția: o gutieră (300 de lei) sau un aparat de contenție mobil (600 de lei), care țin dinții în noua poziție.

Formular de contact

Ești nemulțumit de aspectul zâmbetului tău? Te așteptăm la o consultație pentru a afla cele mai bune metode de tratament pentru tine!

      Privacy Preference Center